Haber Detayı
22 Eylül 2018 - Cumartesi 16:37 Bu haber 6333 kez okundu
 
Zipato dünyada 91 ülkede evlere akıl katıyor
Akıllı ev sistemleri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Zipato, en temel otomasyon ihtiyacından, en gelişmiş olanına kadar her türlü ev otomasyon projesine eksiksiz ve etkin çözümler sunuyor.
Röportaj Haberi
Zipato dünyada 91 ülkede evlere akıl katıyor

Akıllı ev sistemleri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Zipato, en temel otomasyon ihtiyacından, en gelişmiş olanına kadar her türlü ev otomasyon projesine eksiksiz ve etkin çözümler sunuyor. Zipato Türkiye Müdürü Dr. Celal Eşli, firması hakkında sorularımızı yanıtlayarak önemli bilgiler verdi.

 

Firmanızın faaliyetleri Türkiye yapılanması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Zipato Akıllı Ev Sistemlerinin Türkiye yapılanması 5. senesini geçtiğimiz aylarda tamamladı. Genel merkezi Zagreb Hırvatistan’da bulunan Zipato hali hazırda 91 farklı ülkede aktif olarak satılan global bir akıllı ev teknoloji markası yolunda hızla ilerlemektedir ve şimdiye kadar dünya çapında 35 binden fazla evde kullanılır hale gelmiştir. Zipato Türkiye Ofisi olarak her geçen gün genişleyen ürün ve hizmet yelpazemizi temel olarak kurumsal ve bayi satış kanalları üzerinden yönetmekteyiz. Son bir senedir bu kanala ek olarak kurumsal iş birlikteliklerini sağladığımız alternatif satış kanalı ve ile daha geniş bir tedarikçi ağına ulaşmayı hedeflediğimiz B2B kanalını yönetecek dağıtıcı satış kanallarını da aktif hale getirdik. Bu hali ile gerek son kullanıcı, gerek konut projesi, gerekse de bayileri içerecek şekilde tüm kullanıcı tiplerini kapsayan bir kanal yapısına ulaşmış durumdayız.

 

Sunduğunuz ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Zipato 2010 yılında Avrupa’da başlattığı akıllı ev serüvenine ilk olarak akıllı güvenlik ve emniyet sistemleri konusunda uzmanlık kazandı. Akabinde, akıllı aydınlatma, akıllı sıcaklık yönetimi ve verimli enerji sistemleri hizmetlerini devreye aldıktan sonra son olarak da akıllı interkom görüşme sistemlerini lanse etti. Her ne kadar ülkemizde “Smart Home” uygulamaları akıllı ev ortamları ile özleştirilse de, Zipato Otomasyon Sistemleri tüm yaşam alanlarında, örneğin; ev, ofis, hastane, otel ve yurt odaları gibi, uçtan uca ürün ve servis hizmet portföyünü tamamlamıştır.

 

Zipato bugün en temel otomasyon ihtiyacından, en gelişmiş otomasyon gereksinimlerine kadar her türlü ev otomasyon projesine eksiksiz ve etkin çözümler sunmaktadır. Detaylandıracak olursak; konfor alanında aydınlatma perde, panjur, priz, bahçe sulama kontrolleri; iklimlendirme alanında klima, kombi, yerden ısıtma, kalorifer vb. ısıtma/soğutma kontrolleri; emniyet ve güvenlik alanında: alarm, kamera, yangın, duman, gaz, su baskını, kapı giriş ve kilit kontrol, görüntülü diafon ve interkom sistemleri; multimedya kontrolü ve yaşlı bakımı gibi…

 

Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Zipato’nun kendi rakiplerinden ayıran en belirgin özelliği sadece akıllı ev kontrolü değil, gerçek akıllı ev yönetimi sunmasıdır. Bir başka deyişle birçok rakibimiz sadece aç/kapa gibi basit komutlar üzerine sistemlerini geliştirmiş olmasına rağmen zipato en karmaşık otomasyon kurallarını çok kolay bir şekilde yerine getirebilir. Örneğin, bir klimanın kontrolü rakiplerimizin yaptığı gibi on/off gibi basit ama işlevsiz bir şekilde yapılabileceği gibi, Zipato’nun yaptığı gibi derecesel kontrol, ısıtma/soğutma mod seçimi, saatlik/günlük/haftalık zaman çizelgeleri, dış ortam hava koşullarına bağlı olarak da yapılabilir. Veya bir bahçe sulama sisteminin her gün belirli bir saatte çalıştırılması basit bir işlemdir. Çoğu zaman bunun için akıllı ev sistemine bile ihtiyaç duymazsınız, ancak Zipato size bu işlevi havanın ve toprağın sıcaklık ve nem durumuna, hatta yağmur yağıp yapmadığına göre dahi yapabilir. Tüm bunlar Zipato’nun sahip olduğu gelişmiş ve kapsamlı kural mantık sistemi sayesindedir.

 

Bir başka ayrıştırıcı özelliğimiz ise kullandığımız iletişim protokolleridir. Birçok rakibimiz sadece maliyet hedefli çalışarak herhangi bilinilirliği olmayan ve uluslararası olarak desteklenmeyen kablolu veya kablosuz sistemler kullanırken, Zipato dünyada ilgili otoriteler tarafından kabul edilmiş Z-wave, Zigbee gibi kablosuz ve KNX gibi kablolu sistemleri kullanır. Bu noktada son kullanıcıların seçici olması gerekiyor. Akıllı ev sahibi olurken sistemlerini sadece ilgili markaya ait bir kapalı kutu olarak mı almak istiyorlar, yoksa bugün veya yarın dünyaca ünlü birçok markanın ürünleri ile entegre olabilecek bir sistem olarak mı kurmak istiyorlar? Nasıl bugün online olarak sipariş verdiğimiz bir Bluettooth kulaklık her marka ve model telefonda çalışıyorsa, ileride de online sipariş vereceğimiz akıllı ev ürünlerini sistemimize entegre edebilmek istiyorsak bugün akıllı ev markamızı buna göre seçmeliyiz.

 

Öte yandan, Zipato sistemi bugün dünyanın her bir yanında pazara sunulan yüzlerce farklı markaya ait binlerce farklı ürünü sistemine entegre edebilir. İster bir kapı kilidi, ister bir IP kamera, ister elektrikli süpürge isterseniz de sesle komut edebildiğiniz akıllı ev asistanları… Zipato’nun açık teknolojik altyapısı sayesinde, kısa vadeli kapalı bir kutu değil, bir ömür kullanıp farklı ürün ve servisler ile geliştirebileceğiniz bir sistem sahibi olursunuz.

Dünyada ve özellikle ülkemizde son dönemde gündemde olan akıllı şehirler ve akıllı binalar konusunda ne düşünüyorsunuz, sizce yeteri kadar önem veriliyor mu ve kullanım konusunda ne kadar başarılıyız?

Türkiye’deki son 5 senelik deneyimimizi baz alarak söyleyebilirim ki, özellikle son iki senedir akıllı ev ve bina teknolojileri hak ettiklerine öneme ve ilgiye kavuştular. Bu gelişmede artan oyuncu sayısının, maliyetlerin düşmesinin ve ülkemizde sürekli büyüyen inşaat pazarının etkileri var. Ülkemizde öncelik bu aşamada akıllı interkom temalı sistemlere verilmiş olsa da, diğer otomasyon sistemlerinin de ağırlığı her geçen gün artmakta. Bu noktada sizin de değindiğiniz gibi kullanım alışkanlıklarının artması sektörünün büyümesi sağlayacak en önemli unsur. Bugün nasıl bir elektrikli ev aleti alırken detaylı şekilde marka ve özellik araştırması yapıyorsa son kullanıcılar, bir ev satın alırken bu evdeki akıllı ev sisteminin markası ve özelliklerini de sorgulayacağı günlere çok yakınız.

 

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız ürün ve hizmetler nelerdir?

Zipato olarak 2018 yılının başında ZipaMicro adını verdiğimiz yeni bir ana kontrol ünitesinin lansmanını yaptık.  Z-wave kablosuz akıllı ev protokolü tabanlı olan ZipaMicro, ekonomik yapısı ile akıllı ev sistemlerinin son kullanıcılar tarafından sahip olunabilirlik bariyeri olan maliyetleri aşağı çekerek daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmayı hedefliyor. Üstelik ZipaMicro hem Zipato portföyündeki diğer ana kontrol ünitelerinin sahip olduğu tüm akıllı ev yeteneklerine sahipken, maliyet-etkin yapısı ile de rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

2016 yılından beri birçok prestijli projede yer verdiğimiz Zipatile – ALL IN ONE akıllı ev dokunmatik ekranımızın yeni versiyonu olan Zipatile2’yi 2018’in son çeyreğinde lanse etmeye hazırlanıyoruz. Zipatile2 öncelikle sahip olacağı şık tasarımı ve estetik görünümü ile ilgi çekecek diye düşünüyoruz. Bunun yanı sıra sahip olacağı yenilikçi ve gelişmiş teknik özellikleri, son 2 senedir sahadaki projelerden ve müşterilerimizden toplandığımız geri bildirimler göz önüne alınarak tasarlandı.

 

Öte yandan, tüm Zipato otomasyon sistemlerini yöneten son kullanıcı ara yüzlerini gelişen teknoloji ihtiyaçlarını takip edecek şekilde güncelliyoruz. Amacımız son kullanıcıların sistemleri daha rahat kullanması, adaptasyonlarını artırmaları ve kullanırken bir yandan da keyif almalarını sağlamak.

 

Akıllı şehircilik sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bildiğiniz üzere son dönemde hızla büyüyen bir IoT (nesnelerin internet) teması var ki bu teknolojik tema hem bireylerin, hem kurumsal firmaların hem de gelişen şehirlerin yaşamını yakından ilgilendiriyor. Akıllı şehirler ve akıllı evler bütünleşik olarak IoT temasının biz insanlara dokunan en önemli alanları. Dünya nüfusunun yüzdxe 50’si şehirlerde yaşadığ ve TÜİK verilerine göre ülkemizde kentlerde yaşan nüfusun yüzde 77’yi aştığı düşünüldüğünde akıllı şehirciliğin önemi ortaya çıkacaktır.

 

Akıllı şehir teknolojileri konusunda ülkemiz çok hızlı ve etkin bir reaksiyon göstererek, ülkenin her bir yanında gerek yerli ve milli gerekse de ithal edilen çözümler ile önemli adımlar atarak birçok başarılı akıllı şehir uygulamasına imza atıldı.  Öncelikli olarak altyapı temelli akıllandırma çalışmalarının yapıldığı bu alanda aşılması gereken en büyük engel maliyetlerdir. Bu nedenle ilk olarak kendi kendini fonlayacak projelere öncelik verilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Örneğin, belediyelerin senelik giderlerinin yaklaşık yüzde 40’ının aydınlatma kaynaklı olduğu düşünülürse bu alandaki projelere öncelik verilebilir.

 

Bu noktada, akıllı şehir ve evlerin entegre olması hem şehircilik teknolojilerinin hem de akıllı ev otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması için en temel unsur. Belki de sorulacak soru akıllı şehir mi akıllı ev teknolojilerini tetikler, yoksa tam tersi mi olur? Akıllı şehir uygulamaları ile kazanılan alışkanlıkların evlerin içinde de yaşama ihtiyacı zamanla oluşacaktır. Temelde şehir içinde uygulanan akıllı teknolojilerim mikro ölçekteki formları evlerimizde uygulama alanı bulmaktadır. Örneğin, ev içi otomasyon ile entegre edilecek akıllı şehir sayesinde, mikro alarmların şehir ölçeğinde takip edilmesi sağlanabileceği gibi, merkezi bir sistemden üretilecek çeşitli felaket uyarılarına evler kendi önlemlerini de alabilirler (gaz, su, elektrik kesme gibi).

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Zipato, dünyada, 91, ülkede, evlere, akıl, katıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı