Mekanik tesisat ve inşaat sektörü Four Essentials 2023'te buluştu

Akıllı Bina 38824+ kez okundu.
 

Mekanik tesisat ve inşaat sektörü Four Essentials 2023'te buluştu

Sektörün mekanik ve tesisat profesyonellerini ağırlayan Four Essentials Mühendislik Toplantısı 2023 etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Mekanik tesisat ve inşaat sektörü, 2 Mayıs günü Four Essentials 2023'te etkinliğinde Çırağan Palace Kempinski'de bir araya geldi. Değerli isimlerin konuşmacı olarak sunum yaptığı etkinlikte sektörün çeşitli konularında paneller düzenlendi. İlki 2018'de gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ilk mühendislik toplantısı olma özelliği taşıyan Four Essentials etkinliği Türkiye'deki değerli mekanik tesisat uzmanlarını bir araya getirerek başarısını sürdürüyor. Four Essentials'in amacı; mekanik tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni olan yatırımcı, tasarımcı, yüklenici ve tedarikçileri bir araya getirmek ve bu bileşenlerin iletişimini sağlamak, teknik bir platform oluşturmak, sektördeki son gelişmeleri ve alanında uzman konukların görüşlerini aktarmak olarak belirtiliyor. DEKOGROUP ve ALDAĞ A.Ş. proje ortaklığında düzenlenen “Four Essentials 2023” etkinliğinin ana teması “Mekanik Tesisat: Sürdürebilirlik, Tasarruf ve Deprem Gerçeği” çerçevesinde öne çıkan bazı önemli başlıklar: 1 - Küresel Isınma artık 4x4 boyutta ele alınmalı: Tasarımcı/Yüklenici/Yatırımcı/Tedarikçi + Enerji/ Ekserji (enerjinin iş yapma potansiyeli)/Karno Ekonomisi/İnsan. Eskimiş ekonomik kurallarla günümüz sorunlarına çözüm bulmak mümkün değil.  2 - Doğru su yönetimi en yaşamsal konularımızdan. Kurumsal ölçekte çözüm ekosistemleri geliştiriliyor. Avrupa Yeşil Mutabakat Politikaları: Yenilenebilir enerji, temiz araçlar, yapı sektöründe dönüşüm, ağaçlandırma, sürdürülebilir üretim + sorumlu tüketim, akıllı şebekeler, sıfır atık, enerji verimliliği, yaratıcı yeni yaklaşımlar. Temiz su kaynaklarımızı koruyabilmemizin yolu hepsini kapsıyor. 3 - Küresel ısınmayla birlikte evlerde klima kullanım oranı artıyor, bu oran arttıkça küresel ısınma da artıyor: En yüksek oran Japonya, ABD, Kore, Suudi Arabistan ve Çin’de; Meksika, Brezilya, Endonezya, Afrika ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde bu oran henüz düşük. Yenilikçi çözümlerle birlikte montaj kontrolleri, önleyici-periyodik bakım, düzenli kaçak kontrolleri daha da önem kazanıyor. Dış tesisat ünitelerinde depreme karşı sismik elemanlar ve esnek bağlantılar kullanmak mümkün. 4 - Yapılarda öne çıkan global trendler: Pasif ev, yeşil binalar, sıfır enerji binalar, pozitif enerji evler, akıllı binalar, inovatif/yenilikçi yapılar, akıllı şehirler. 5 - Tesisatın aşırı boyutlandırılması ve verimsiz kullanımı en önemli kaynak israflarından. Sistemin performansının yaşam boyu sürdürebilirliği doğru izleme, ölçme ve kontrol ile sağlanıyor. Yapay zekâ bu konuda önemli hizmetler verebilir. AKILLI BİNAM
Sektörün mekanik ve tesisat profesyonellerini ağırlayan Four Essentials Mühendislik Toplantısı 2023 etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Mekanik tesisat ve inşaat sektörü, 2 Mayıs günü Four Essentials 2023'te etkinliğinde Çırağan Palace Kempinski'de bir araya geldi. Değerli isimlerin konuşmacı olarak sunum yaptığı etkinlikte sektörün çeşitli konularında paneller düzenlendi.

İlki 2018'de gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ilk mühendislik toplantısı olma özelliği taşıyan Four Essentials etkinliği Türkiye'deki değerli mekanik tesisat uzmanlarını bir araya getirerek başarısını sürdürüyor.

Four Essentials'in amacı; mekanik tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni olan yatırımcı, tasarımcı, yüklenici ve tedarikçileri bir araya getirmek ve bu bileşenlerin iletişimini sağlamak, teknik bir platform oluşturmak, sektördeki son gelişmeleri ve alanında uzman konukların görüşlerini aktarmak olarak belirtiliyor.

DEKOGROUP ve ALDAĞ A.Ş. proje ortaklığında düzenlenen “Four Essentials 2023” etkinliğinin ana teması “Mekanik Tesisat: Sürdürebilirlik, Tasarruf ve Deprem Gerçeği” çerçevesinde öne çıkan bazı önemli başlıklar:

1 - Küresel Isınma artık 4x4 boyutta ele alınmalı: Tasarımcı/Yüklenici/Yatırımcı/Tedarikçi + Enerji/ Ekserji (enerjinin iş yapma potansiyeli)/Karno Ekonomisi/İnsan. Eskimiş ekonomik kurallarla günümüz sorunlarına çözüm bulmak mümkün değil. 

2 - Doğru su yönetimi en yaşamsal konularımızdan. Kurumsal ölçekte çözüm ekosistemleri geliştiriliyor. Avrupa Yeşil Mutabakat Politikaları: Yenilenebilir enerji, temiz araçlar, yapı sektöründe dönüşüm, ağaçlandırma, sürdürülebilir üretim + sorumlu tüketim, akıllı şebekeler, sıfır atık, enerji verimliliği, yaratıcı yeni yaklaşımlar. Temiz su kaynaklarımızı koruyabilmemizin yolu hepsini kapsıyor. 3 - Küresel ısınmayla birlikte evlerde klima kullanım oranı artıyor, bu oran arttıkça küresel ısınma da artıyor: En yüksek oran Japonya, ABD, Kore, Suudi Arabistan ve Çin’de; Meksika, Brezilya, Endonezya, Afrika ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde bu oran henüz düşük. Yenilikçi çözümlerle birlikte montaj kontrolleri, önleyici-periyodik bakım, düzenli kaçak kontrolleri daha da önem kazanıyor. Dış tesisat ünitelerinde depreme karşı sismik elemanlar ve esnek bağlantılar kullanmak mümkün.

4 - Yapılarda öne çıkan global trendler: Pasif ev, yeşil binalar, sıfır enerji binalar, pozitif enerji evler, akıllı binalar, inovatif/yenilikçi yapılar, akıllı şehirler.

5 - Tesisatın aşırı boyutlandırılması ve verimsiz kullanımı en önemli kaynak israflarından. Sistemin performansının yaşam boyu sürdürebilirliği doğru izleme, ölçme ve kontrol ile sağlanıyor. Yapay zekâ bu konuda önemli hizmetler verebilir.

AKILLI BİNAM

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akillibinam.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.