Yazı Detayı
16 Aralık 2013 - Pazartesi 17:46 Bu yazı 703 kez okundu
 
Sektörün en “akıllı” dergisi: Akıllı Binam
Cengiz Tepebaş
cengiz@akillibinam.com
 
 

Akıllı binalar her geçen gün sayısını artırırken, hayatımızdaki konforu ve güvenliği de artırıyorlar. Akıllı Binam Dergisi olarak biz de bu sektörün sesi olmak için yola çıktık ve bu alanda yaşanan gelişmeleri gerek güncel internet sitemizden, gerekse dergimizin sayfalarından sizlere aktaracağız.

 

Artık oturduğumuz evler sadece üzerinde çatısı olan, başımızı sokabileceğimiz mekanlar değil, teknolojiyi sonuna kadar kullanan, tüm fonksiyonları tek bir noktadan dokunmatik ekranlarla kontrol edebildiğimiz yaşam alanları haline geliyorlar. Tabi ki bu alanda alacağımız çok yol var ama en azından bir yerlerden başlamak gerekiyor. Akıllı evlerdeki teknolojiler toplamda akıllı bir evi, akıllı evler akıllı binaları ve akıllı binalar akıllı şehirleri oluştururlar. Akıllı şehirler, akıllı şebekeler, akıllı belediyecilik gibi daha pek çok kavramın önüne akıllı kelimesi gelmiş durumda.

 

Artık insanlar güvenliği site güvenliğine bıraktıktan sonra oturdukları evlerde konforu aramaya başladılar. Eve gelmeden önce kombiyi ya da klimayı açıp, tatildeyken bahçenin çimlerini sulayabiliyorlar. Tabi bu durum her evde aynı değil. Başımızı sokacak bir evden bugün gelinen noktaya baktığımızda artık dünyada üretilen elektriğin yüzde 70’i binalar tarafından kullanılıyor. Bu oranın yarısı ise boşa harcanıyor. Boşuna çalışan klimalar, boşa yanan lambalar, evlerde boşa çalışan cihazlar oluyor.

 

Bu noktada enerji tasarrufu açısından da akıllı binalara ihtiyacımız var. Enerji günümüzün en önemli gereksinimi haline gelmiş durumda. Üretmesi çok zor, tüketimiyse bir o kadar kolay.

 

Artık nerdeyse atasözü haline gelen o cümle aklına geliyor insanın: En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir.

 
Etiketler: Sektörün, en, “akıllı”, dergisi:, Akıllı, Binam,
Yorumlar
Haber Yazılımı