Yazı Detayı
01 Ağustos 2018 - Çarşamba 16:06 Bu yazı 1006 kez okundu
 
Akıllı binalardan akıllı şehirlere…
Cengiz Tepebaş
cengiz@akillibinam.com
 
 

Akıllı bina kavramı günümüzde çok farklı anlamlarda kullanılmakla birlikte, temel anlamda akıllı evler, akıllı binaları, akıllı binalar akıllı şehirleri oluşturuyorsa burada teknolojinin konuştuğu gerçeği ortaya çıkıyor. Tüm bu aygıtların birbiriyle konuşmasını sağlayan da elbette internet ve çeşitli bağlantı yöntemleridir. Akıllı yaşamda olmazsa olmazlardan biri olan, İngilizce adıyla Internet of Things (iot) yani Nesnelerin İnterneti, her geçen gün hayatımızın farklı alanlarına giriyor.

Akıllı şehirlerin nasıl çalıştığını anlayabilmek için de öncelikle akıllı şehir tanımının hangi anlamda kullanıldığı, paydaşlarının kim olduğu, ekonomiyle ilişkisi ve ne gibi teknolojilerin yarını şekillendireceği açıklanmalıdır.

Şehirlerin yaşadığı sorunlara akıllı çözümlerin yani sorunun kökenine inecek uzun vadeli çözümlerin bulunması ve geleceğe hazır olma ihtiyacından hareketle akıllı şehir kavramı doğmuştur. Her geçen gün daha fazla dijitalleşen dünyada bu kavram, insanı merkeze alarak şehirlerin daha sürdürülebilir, daha yaşanabilir ve daha verimli olabilmesi amacıyla teknolojik çözümlerin katılımcı yaklaşımla kullanılmasını ifade etmektedir.

Bilgi iletişim teknolojilerinin şehir sakinlerinin hayat kalitesinin artırılması hedefiyle yerel yönetim hizmetlerine entegre edilmesi sonucunda kaynakların daha etkin yönetimi ve dolayısıyla şehrin sürdürülebilir kalkınması akıllı şehirlerin genel prensibini oluşturmaktadır. Bu prensip çerçevesinde akıllı şehirler; çeşitli sensörler, elektronik cihazlar ve ağlar gibi ileri teknolojiyle donatılmış geleceğin emniyetli, güvenilir, öngörülebilir, çevreci ve verimli kentsel merkezleri olarak anılmaktadır.

Avrupa Komisyonu’na göre akıllı şehir: Sürdürülebilirlik, ekonomik gelişim ve yaşam kalitesi faktörlerine bağlı olarak tanımlanan ve şekillenen bir kavramdır. Bu tanımda akıllı şehir hedeflerinin fiziki altyapı, beşeri ve sosyal sermaye, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapıları aracılığıyla sağlanabileceği vurgulanmaktadır.

Uluslararası Standartlar Enstitüsü’ne (ISO) göre akıllı şehir: Akıllı şehirler üzerine ilk rehberini Mayıs 2014’de yayınlayan Enstitünün ISO3720 tanımına göre akıllı şehir: “ şehrin planlamasını, yönetimini, inşasını ve akıllı hizmetleri kolaylaştıracak nesnelerin interneti, bulut bilişim, büyük veri ve entegre coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni nesil bilgi iletişim teknolojilerinin uygulandığı yeni bir kavram ve yeni bir modeldir.” ISO’ya göre akıllı şehir oluşumlarının ana hedefi: kamu hizmetlerinin kolaylığının, şehir yönetiminin duyarlılığının, şehrin yaşanabilirliğinin, altyapıların uygunluğunun ve ağ güvenliliğinin uzun süreli etkili olmasının sağlanması ve sürdürülmesidir.

Literatürde yer alan akıllı şehir terminolojisi incelendiğinde, teknolojik gelişim, vatandaş katılımı ve sürdürülebilir kalkınma unsurunun vurgulandığı görülmektedir.

Dijitalleşen dünyada ülkemizin bu gelişmelerden gerekli payı alması ve potansiyelini kullanarak hak ettiği yerlere gelmesi dileğiyle…

Cengiz Tepebaş

 
Etiketler: Akıllı, binalardan, akıllı, şehirlere…,
Yorumlar
Haber Yazılımı