Yazı Detayı
20 Ocak 2019 - Pazar 19:43 Bu yazı 7423 kez okundu
 
2019 akıllı şehirlerin yılı olacak
Cengiz Tepebaş
cengiz@akillibinam.com
 
 

Her geçen yıl akıllı evler ve akıllı binalara olan talep artarak devam ederken, arz tarafında da akıllı binaların sayısı hatırı sayılır şekilde artmış durumda. Sektörde marka projelerde akıllı ev konseptiyle yapılmayan ev yok gibi.  Bunun sonucunda şehri oluşturan binalar da akıllı olacak şekilde artıyor. Akıllı şehirler konusunda da önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle İstanbul gibi bir mega kentin akıllı uygulamalarla etkileşim içinde olması günlük hayatı da rahatlatıyor elbette.  Ancak böyle yüksek nüfuslu bir kentin kısa sürede akıllı şehir haline gelmesini beklemek biraz hayalcilik olur. 

Dünyada aslında ‘bu şehir tamamen bir akıllı şehirdir’ diyeceğimiz bir şehir yok. Akıllı şehircilik uygulamalarında başarılı olmuş, gelişimine devam eden şehirler var. Akıllı Şehir aslında bir süreç, bir yolculuk. Bununla birlikte akıllı şehir endeksleri de hazırlanmaya başlandı. IESE Cities in Motion Index’e göre 2017 yılının en akıllı şehirleri sırasıyla New York, Londra ve Paris, Boston, San Francisco, Washington DC, Seul, Tokyo, Berlin Amsterdam. Bu endekste İstanbul, 180 şehir arasında 104'üncü sırada.

Akıllı şehircilik kadar önemli bir konuda teknolojinin hayatımızda burnumuzun dibine kadar girmesi ve hatta dijital asistanlarla bize arkadaşlık etmesidir.

Deloitte’un ‘Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu’na göre 2019;  5G’nin, akıllı hoparlörlerin ve yapay zekânın yılı olacak. Rapora göre, ortalama 43 dolarlık birim satış fiyatıyla 164 milyon adet satılan akıllı hoparlörün toplam pazar gelirinin, 2018 yılına kıyasla yüzde 63’lük artışla 4,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ses algılama teknolojisi gelişimine devam ederken; sektörün tam büyüme potansiyeline ulaşabilmesi için bazı engelleri de aşması gerekecek. Bu doğrultuda kapsayıcılık ve küresel anlamda kabul görmek için daha geniş bir dil desteğine ihtiyaç duyulacak.

Rapora göre; bulut tabanlı yapay zekâ yazılımları ve hizmetlerinin kullanımı hızlanacak. Yapay zekâ kullanan firmaların 70’i bulut tabanlı kurumsal yazılımlarıyla yapay zekâ olanaklarına sahip olurken; 65’i de bulut destekli geliştirme hizmetleri sayesinde yapay zekâ uygulamaları yapılabilecek. Diğer yandan 2020 yılı itibarıyla, yapay zekâ ile hazırlanan kurumsal yazılımların ve bulut tabanlı yapay zeka geliştirme hizmetlerinin payı sırasıyla 87 ve 83 seviyelerine yükselecek.

 
Etiketler: 2019, akıllı, şehirlerin, yılı, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica