Yerel Yönetimler Akıllı Şehir Modellemelerini Nasıl Uygulamalı?

Bu haber 30 Aralık 2014 - 15:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şekip Karakaya sampaşDünya Akıllı Şehirler Zrivesi’nde (WICS 2014) sorularımızı yanıtlayan SAMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, kentlerini daha yaşanabilir hale getirmek isteyen yerel yönetimlere önerilerde bulundu.

Yerel yönetimler insan sermayesinin çok kullanıldığı bir yapıdan yani emek yoğun bir yapıdan teknoloji yoğun bir yapıya geçmeli, diyen Karakaya, “Yerel yönetimler, bütün çalışmalarında kendisinden önce modernleşmiş dünya örneklerini çok yakından izlemeli. Gerekirse bu ülkelerin projelerini uyarlamalı. Dünya artık küçük bir dünya herkes herkesi görüyor, takip ediyor. Bunlarda modellemeler yapıp kendi kentine uyan modelleri, örneğin bir kıyı kenti ise bir liman nasıl olmalı, marina sistemi nasıl kurulmalı, burada ticari hayat nasıl geliştirilmeli, insanlar suyu nasıl kullanmalı” diye konuştu.

Son olarak Karakaya, “Yerel yönetimler bir taraftan bunları düzenliyor olmalı diğer taraftan da o kent o güne adar nasıl oluşmuşsa onu saptayıp, nasıl oluşması gerekiyorsa radikal tedbirlerle bir taraftan yok ederek bir taraftan yerine yenisini koyarak yeni bir yaşam şekli tarif etmeli” dedi.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica