Proline liderliğinde hayata geçirilen IDEA4SWIFT projesine prestijli ödül

Bu haber 20 Haziran 2018 - 11:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Proline’ın Türkiye konsorsiyum liderliğini üstlendiği ve AB ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada önde gelen havalimanlarında hizmete sunulması beklenen yeni nesil biyometrik otomatik geçiş kontrol sistemi projesi IDEA4SWIFT, 2018 ITEA Award of Excellence etkinliğinde Ticari Etki ve İnovasyon ödüllerine layık görüldü.  Projede kullanılan çoklu biyometrik füzyon modeli ile insan faktöründen kaynaklı oluşması muhtemel hataların ortadan kaldırılması ve yolcuların geçişlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

EUREKA İnovasyon Günleri kapsamında Helsinki’de gerçekleşen 2018 ITEA etkinliğinde topluma en çok katkı sağlayan yenilikçi projeler ödüllendirildi. Güvenli ve akıllı şehir vizyonu ile hareket eden Türk teknoloji şirketi Proline’ın Türkiye konsorsiyum liderliği ile dünyanın önde gelen havalimanlarının güvenliğini artırmak ve yolcu geçişlerini hızlandırmak amacıyla geliştirilen otomatik geçiş kontrol sistemi IDEA4SWIFT projesi, sunduğu eşsiz güvenlik çözümüyle Ticari Etki ve İnovasyon dallarında iki ödülün birden sahibi oldu.

Üçü Türk, altısı Fransız olmak üzere toplam dokuz firmadan oluşan bir konsorsiyumun  üstlendiği IDEA4SWIFT projesi, dünyada bir ilk olan çoklu biyometrik füzyon modeliyle havalimanlarındaki güvenliği neredeyse aşılması imkânsız hale getiriyor. Proje kapsamındaki devrimsel kontrol kapı tasarımı, çoklu biyometrik füzyon modeli ve pasaport kontrol noktalarında geçiş hızı açısından algoritmanın sağladığı verim, güvenliği artırmasının dışında işlemlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlayarak yolcuların kimlik doğrulama süreçlerini iyileştirirken, seyahat kalitelerini de büyük oranda artırıyor. Daha güvenli ve hızlı bir kimlik doğrulama deneyimi sunan proje, getirmiş olduğu yenilikler ile iki ödüle birden layık görüldü.

Ödül hakkında konuşan Proline Elektronik Kimliklendirme ve Biyometrik Çözümler Direktörü Serdal Karakaş, “Avrupa Birliği, 2030 yılında yaklaşık 720 milyon kişinin havalimanlarından geçiş yapacağını öngörüyor. Bu senaryoda hem sınır güvenliğini artırmak hem de havalimanlarındaki yolcu kontrol sürecini hızlandırmak büyük önem taşıyor. Bu önemli ihtiyaca cevap üretebilmek için geliştirilme sürecinde Türkiye konsorsiyum liderliğini üstlendiğimiz IDEA4SWIFT Projesi içerdiği dört biyometrik sistem ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu yeni güvenlik sisteminde kullanılacak 3. nesil pasaportlar ve biyometrik kişi tanımlaması sayesinde yolcu deneyiminin çok daha iyi bir duruma getirilmesi hedefleniyor. İlk günden beri bağlılıkla yürüttüğümüz projenin ITEA Award of Excellence gibi saygın bir ödüle layık görülmesi bizler için gurur verici bir gelişmedir” dedi.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica