Hırsızların eve girmesini önleyen akıllı lamba

Bu haber 23 Ekim 2015 - 12:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

beon Tatildeyken eve hırsız girmesini önlemenin en iyi yolu ışıkları açık bırakmak oluyor. Tabii sürekli açık olan ışıklar hem elektrik faturasının kabarmasına neden oluyor hem de yeterince inandırıcı olmuyor. BeON adlı lambalar kullanıcının alışkanlıklarını takip ederek evde biri yaşıyormuş izlenimi veriyor ve kötü niyetli kişilerin eve girmesini engelliyor.

Lambalar kullanılmaya başladığında kullanıcıların ışığı nasıl kullandığı takip ediliyor. Işıkların ne zaman açıldığı, ne kadar süre açık kaldığı ve hangi saatte kapatıldığı gibi verilen sistem tarafından kayıt altına alınıyor. Ev sahipleri evden uzaktayken sistem faaliyete geçiyor ve gerçekten de evde biri varmış gibi ışıkları açıp kapatıyor. 800 lümenlik aydınlatma sağlayan her bir lambanın üzerinde kendi modülü bulunuyor. Bu modüller gerektiğinde lambanın geliştirilebilmesine imkan sağlıyor. Modül içerisindeki batarya sayesinde elektrikler kesilse bile aydınlatmanın bir süre daha devam etmesi mümkün hale geliyor. Ayrıca yine modüldeki mikrofon sayesinde kapı zili vb. sesler algılanıyor ve ışıklar açılıyor. Duman sensörü devreye girdiğinde bu sesi algılayan sistem tüm ışıkları açıyor ve evdekilerin dışarı çıkmasını kolaylaştırıyor.beon2

BeON’un akıllı telefonda bulunan uygulaması 3 ayrı seçenek sunuyor. Güvenlik için ışıklandırma döngüsü kullanılıyor, eve geldiğinizde karşılama için ışıklar açılıyor veya odada bir yerden bir yere giderken herhangi bir yere çarpmamak için birkaç saniyeliğine ışıkların açılması sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl Kickstarter’da istediği rakama ulaşan ve satışa çıkan BeON’un 3’lü paketine sahip olmak için 200 doları gözden çıkarmak gerekiyor. Her yeni lamba ise 75 dolara satın alınabiliyor.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica