Geleceğe en hazır 10 şehir

Bu haber 14 Kasım 2017 - 10:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2017 Smart Cities Index, 500 şehri aralarında toplu ulaşım, temiz enerji, atık tasfiyesi, eğitim, girişimcilik ekosistemi ve erişilebilirliğin yer aldığı 18 kategoride inceledi

2017 yılında akıllı şehir olmanın tanımı, yalnızca hızlı internet bağlantısı sağlamaktan öteye taşındı. Uzmanlar trafik, kirlilik, enerji ve sürdürülebilirlik gibi çeşitli verileri analiz ederek, şehirleri daha akıllı, güvenli ve sağlıklı hale getirmeyi amaçlıyor.

Akıllı şehir kavramının kapsamı, son dönemde çevresel sürdürülebilirlik, makul fiyatlar, yerel ekonomi, eğitim ve ulaşım gibi yeni kategorilerle genişledi.

EasyPark Group tarafından tüm bu kategoriler göz önünde bulundurularak hazırlanan ‘2017 Smart Cities Index’, geleceğe en hazır şehirleri sıraladı.

Oluşturulan rapora göre, bir şehrin ilk dijitalleşme adımları 4G, Wi-Fi ve yüksek akıllı telefon kullanımıyla sağlanıyor.

Ulaşım ağının bilgi tabanlı kurulmasının gerekliliğine dikkat çekilirken, akıllı park sistemleri, trafik sensörleri ve araç paylaşım uygulamaları geleceğin şehirlerinde olmazsa olmaz görülüyor.

Raporda, dünyanın geleceğe en hazır şehirleri şöyle sıralandı:

  1. Melbourne, Avustralya

Ülke genelinde en hızlı 4G bağlantısına sahip olan ülkede ortalama mobil indirme hızı 47,49 mbps olarak hesaplanıyor.

  1. Cenevre, İsviçre

Enerji tasarrufu odaklı şehircilik altyapısıyla dikkat çeken Cenevre, 2020 yılında karbondioksit salınımını yüzde 21’e düşürmeyi hedefliyor. Şehir en son 2005 yılında bu kadar karbondioksit salınımı yapıyordu.

  1. Amsterdam, Hollanda

Olgunlaşmış bir girişimcilik ekosistemine sahip olan Amsterdam, StartupDelta ve StartupAmsterdam gibi hızlandırma programlarıyla başarılı girişimler yetiştiriyor.

  1. San Francisco, ABD

Silikon devriminin başladığı Kaliforniya eyaletinde bulunan şehir, yüksek teknoloji girişimi sayısıyla dikkat çekiyor.

  1. Tokyo, Japonya

Tokyo’daki raylı sistemler 100’den fazla tren hattı içeriyor ve her yıl 14 milyar yolcu taşıyor.

  1. Boston, ABD

2018 Dünya Üniversite Sıralaması’nda başı çeken MIT ve Harvard gibi ünlü üniversiteler bu şehirde bulunuyor.

  1. Zürih, İsviçre

Listedeki bir diğer İsviçre kenti Zürih, şehir planındaki yeşil alanların çok yüksek olmasıyla yaşanabilir bir şehir olmayı başarıyor.

  1. Stokholm, İsveç

Şehirdeki otobüs ve trenlerin büyük bir bölümü temiz enerjiyle çalışıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ülkenin enerji üretiminin yüzde 52’sini sağlıyor.

  1. Singapur

Bir ada ülkesi olan Singapur, Siemens tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en çevreci ulaşım ağlarına sahip.

  1. Kopenhag, Danimarka

2025 yılında karbon salınımını yüzde 100 azaltacak olan Kopenhag, sağlıklı girişimcilik ekosistemi, yüksek halka açık Wi-Fi ağı sayısı ve düşük trafiğiyle listenin zirvesinde yer alıyor.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica