Dokunmuyorum, öyleyse varım

Bu haber 25 Aralık 2013 - 22:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

sabri ergenecosar (2)Ben olmadan dokunmadan çalışıyor, mühendisler artık benim ihtiyacım olan ama benim için uğraş gerektiren gerekli kimi bilgileri bensiz yapabilen buluşlar yapmaya devam ediyorlar. Artık evim ve eşyalarım AKILLI bensiz de çalışıp kendilerini otomatik olarak kapatabiliyor hatta güncelleyebilmesinin haricinde acil durumlarda polis veya sağlık kurumları ile iletişime geçip onları çağırabiliyor.

Eskiden bir sigorta reklamı vardı, “Gelecekte bir gün gelecek.” İşte geldi. Her gün yeni bir teknoloji hayatı kolaylaştırmak için hayatımıza giriyor. Kablosuz aygıtlarımız bilmediğimiz değişken dalga boyutlarıyla haberleşiyor. Evrim dediğimiz mavi gezegenimiz hiç bu kadar hızlı değişmemişti. Hem de sessiz sedasız bir evrim yaşıyoruz. Ev dediğimiz insanın huzur mabedi artık daha fazla zaman geçirdiğimiz teknolojik olarak donattığımız bizi hayattan kopmamızı sağlayan mabetlere dönüştü. Bilgi çağının yaşam alanı olarak artık “ev” değil “akıllı ev” ve giderayak “zeki çevik ev” formlarına doğru ilerlemektedir.

Akıllı ev, yaşam alanlarındaki cihazların elektronik alanda bir araya gelip yaşamı kolaylaştırmak için mühendisler tarafından tasarlanıp insanların kullanımına sunulan ve bina içindeki tüm sistemlerin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan ortama “akıllı ev” denmektedir. Bir düşünsenize eskiden bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler artık gündelik hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

Göz tarama teknolojisi yada parmak okuma cihazlarıyla evimize, ofisimize giriyoruz. Kapıdan girdiğimiz anda ayakkabımızı çıkarmadan TV açıp, müzik sisteminde müzik seçimi, yapıp, ocakta ki suyun altını yakabilmekteyiz. Ev sesinizi soluğunuzu tanıyor ve sizi algılayıp dost veya düşmen olduğunuzu tespit ederek eğer düşmansanız polise haber verip tüm çıkışları kilitleyebiliyor.

Artık evin ısısını, buzdolabındaki ürünlerin kaç derecede olmasını, bulaşık makinesinin çalışmasını veya evin içinde açık kalan elektrik ürünlerini evimizden çok uzaklarda cep telefonu veya tabletimizden ayarlayabiliyor veya kapatabiliyoruz. Artık tüm kullandığımız teknoloji ürünleri arıza yaptığında servise ve ev sahibine bir mesaj atarak arıza durumunu bildirebilmekte böylece zamandan tasarruf edebilmektesiniz.

Düşünsenize evde oturmuş maç izliyorsunuz ve telefonla mesaj attığınız anda çamaşır makineniz çalışmaya başlıyor. Bulaşık makinası bittiğini size tanımlanmış telefona mesaj atıyor hatta kapı çaldığında evdeki televizyonun köşesinde kapıdaki kişinin görüntüsü çıkıp onunla sesli görüşebiliyor aynı şekilde maç izlerken ekranı ikiye bölerek sosyal ağlarda maç yorumu yapabilmektesiniz.

Artık peşimizden koşan ve hayretle izlediğimiz bilim kurgu filmleri çok geride kaldı. Teknoloji o kadar hızlı bir şekilde ilerliyor ki sinema sektörü bile artık bu hızın önüne geçemiyor. İnternet ve bilgisayarlı akıllı ev teknolojileri hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduktan sonra dikkat etmemiz gereken tek şey kaldı “tembellik ve obezite” mağduru olmamak.

Sabri ERGENECOŞAR

SSE Lojistik Hizmetleri

sabri@sselojistik.com

Sabri Ergenecoşar
Sabri Ergenecoşarsabri@sselojistik.com
Yandex.Metrica