‘Dikey ormana’ yeşil bina sertifikası geldi

Bu haber 22 Kasım 2017 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından İstanbul Çeliktepe’de toplam 120 milyon lira yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan ‘EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı’ kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanan pilot projesi seçildi.

Tasarruf sağlıyor

İmza töreninde konuşan Aycan & Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Salih Çıkman, şehir merkezinde yaşayan insanların yeşile ve oksijene duyduğu ihtiyaçtan yola çıkarak Greenox’un ‘dikey orman’ projesi olarak hayat bulduğunu dile getirerek, “Dünya çapında hayata geçen yeşil bina projelerini inceleyerek Greenox’u Türkiye’nin ilk dikey ormanı olarak projelendirdik.

Aralık ayı sonunda teslimine hazırlandığımız Greenox, cephesinde yer alacak 900 ağaç ve 25 bin 500 bitki ile yükseldiği yerin en yeşil binası olarak bölgenin oksijen deposu oluyor” dedi.

Çıkman, projenin detaylarıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Toplam 170 konuttan oluşan Greenox, Büyükdere Caddesi’ne ve 4. Levent metro istasyonuna 400 metre mesafede yer alıyor. Projenin sunacağı enerji ve su tasarrufu ile yaşayanlarının bütçesine katkı sağlayacak. Greenox, Çeliktepe’de yılda 2 bin 373 metreküp oksijen üreterek adeta bir oksijen deposu olacak. Bu sayede mevcut binalara oranla Greenox, hem atmosfere yılda 250 ton daha az karbon salacak hem de yaklaşık yüzde 40 oranında su ve enerji tasarruf sağlayacak.”

IFC Türkiye Ülke Yöneticisi Jesper Kjaer de, Türkiye’de enerji tüketiminin  yüzde 33’ünün konutlar tarafından gerçekleştirildiğini, Dünya Bankası ve IFC olarak Türkiye’nin iklim konusundaki hedeflerine ulaşmasını desteklediklerini belirtti.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica