Cosa kalitesini Avrupa’ya taşıyor

Bu haber 06 Nisan 2018 - 16:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cosa CEO’su Cem Gül, 2017 yılının kendileri için 5 kat büyümeyle sonuçlandığını, 2018 yıl içinde büyümenin devam edeceğini ve Avrupa’ya açılacaklarını söyledi.

Cosa Akıllı Enerji Teknolojileri Kurucu Ortağı ve CEO’su Cem Gül, “2018 yılı bizim için yeni ürünlerle çok daha fazla evle ülkeyle uyumlu hale geldiğimiz bir yıl olacak. Türkiye’de üretilen ileri teknoloji ürünün ihraç ediliyor olması en büyük motivasyonumuz” dedi.

2017 yılının kendileri için çok iyi bir yıl olduğunu kaydeden Gül, “Sonuçta bu yeni bir ürün, Türkiye’de şimdiye kadar çok farkındalığı yoktu. Ama bizim geçen yıl gördüğümüz, hem satıcılar tarafında hem de müşteri tarafında bu işin algısının yükseldiğiydi. Bu bir alışma dönemi. 2017’yi 2016’ya göre hem satış adetinde, hem de gelirde 5 katlık bir büyümeyle kapatmış olduk. 2018 içinde hedefimiz bunu üçe katlamak. Bu senenin hedefleri içerisinde yurtdışına açılmak da var.  İtalya ve İngiltere önceliğimizde olan ülkeler. Montajından kablolamasına, içinde kullanılan elektronik altyapıya ve sertifikasyona kadar bu ürünün tasarımı Avrupa’da da kullanılacak şekilde yapıldı” şeklinde konuştu.

Avrupa’da Türkiye’dekine göre farklı bir durum olduğunu anlatan Gül, “Bu kategori iki açıdan biliniyor. Birincisi standart oda termostatları çoğu Avrupa ülkesinde bir zorunluluk. Hanelerde enerji verimliliğini arttırmak amacıyla regülasyonlar var. Akıllı oda termostatı kullananların oranı da arttı. Türkiye’deki öncelikli amacımız böyle bir farkındalık yaratmak iken, Avrupa’daki amacımız farkındalığı olan bir sektörde rekabete girmek olacak. Bizim avantajlı olduğumuz bazı konular var.  Genel olarak bizim son kullanıcı fiyatımız Avrupa’da rakiplerimizden çok farklı olmasa bile bulunduğumuz kanallarda çok daha fazla marjlar kazandırabilir bir yapımız var. Hali hazırda bu tip akıllı ev ürünleri satan kanallara girip oralardan bir açılış yapmak gibi hedefimiz var” ifadelerini kullandı.

Cem Gül, “İlk çıkış noktamızdaki ana düşünce, Türkiye’de 20 milyon hanenin varlığı, bunların yarısının kombilerle ısınıyor olduğu ve kombilerin yüzde 72’sinin yanlış kullanılıyor olduğuydu. Bu şu demek: ben istediğim sıcaklıkta, istediğim konforda evimde oturamıyorum. Buna rağmen de yüksek doğal gaz faturası ödüyorum. Yüksek doğalgaz faturalarını düşürebilmek bizim için fırsat noktasıydı. Şimdi o tasarruf oranını artırmaya yönelik bir motivasyonumuz var. Bu sadece Türkiye ile ilgili bir problem değil, daha evrensel bir konu. Şu anda dünyada evlerin yüzde 99’u akıllı hiçbir ısıtma soğutma sistemi kullanmıyor. Daha yolun çok çok başındayız. Yapacak çok iş var. Türkiye’de de bu fırsat var. ‘Niye biz yapan olmayalım da alan olalım?’ noktasından yola çıktık. Biz yapan olmayı tercih ettik dedi.

Cosa Akıllı Enerji Monitörü adıyla yeni bir ürünleri olduğunu da söyleyen Cem Gül, “Evdeki sigorta kutunuza bağlanıyor ve ne zaman ne kadar hangi cihazı kullanarak elektrik tükettiğinizi gösteriyor. Ürün elektriği kullanan cihazı tahmin edebiliyor ya da kullanıcıya soruyor. Mesela şöyle senaryolar ortaya çıkıyor. Siz evde yoksunuz ama fırınınız açık kalmış veya bu şekilde elektrik tüketmeye devam ederseniz ay sonunda faturanız şu kadar olacak, ya da buzdolabınızda kaçak akım var değiştirseniz şu kadar zamanda amorti etme şansınız var gibi sizi uyarabiliyor” ifadesinde bulundu.

Cosa Akıllı Termostatik Vana

Yılsonuna doğru gelecek bir üründen de bahseden Gül, “Evdeki mevcut radyatörünüzün vanasını söküyorsunuz bunu takıyorsunuz. Bunun sayesinde evin sıcaklığını tek bir noktadan değil, her odayı ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz. Bu hem konforu hem de tasarrufu arttıran bir ürün.  Farklı sıcaklıklar ayarlanabiliyor. Farklı senaryolarla tasarrufu azami seviyeye çıkarabiliyorsunuz. Örneğin, evde yaşayan insanlar evden çıkınca evin sıcaklığını otomatik olarak düşürebiliyor. Eve yaklaştığım anda da telefonun konumundan anlayarak evi ısıtmaya başlıyor. Bunun için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Telefonunuzun cebinizde olması yetiyor.” şeklinde konuştu.

Ürünün amortismanı konusunda da açıklama yapan Gül, “İstanbulluların yıllık ortalama toplam doğalgaz faturası 1500 TL. 6 ay kış olduğunu düşündüğümüzde ayda 250 TL eder. Bizim geçen yıl yaptığımız değerlendirmede, Cosa kullanıcılarının ne kadar tasarruf ettiğine bakarsak yüzde 31’lik bir tasarruf olduğunu görürüz. 1500 TL’nin yüzde 31’i 450 TL yapar. Ürünün son kullanıcı satış fiyatı 499 TL. Dolayısıyla bir kış sezonunda amorti edilebiliyor aslında. Sonraki her sene tasarruf oluyor” dedi.

Yeni Nesil Cosa Akıllı Oda Termostatı

Yeni nesil Cosa, duvarda veya masada durabiliyor. Pille veya USB girişiyle kabloyla güce bağlanıyor. Bu kombiyi kontrol etmek için tek başına yeterli olduğu gibi kombiyle kablosuz haberleşmesi için de kombiye takılan ikinci bir cihazla kablosuz da kontrol edebiliyorsunuz.

Yandex.Metrica