Burası Dünyanın En Akıllı Şehri

Bu haber 13 Kasım 2017 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Güney Kore’de inşa edilen ‘akıllı şehir’ Songdo’da araba kullanmaya ihtiyacınız yok. Tüm binaların metroya ortalama 12 dakika uzaklıkta olduğu şehirde, havadaki sera gazı oranı da ortalamanın üçte biri kadar.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, kendilerini “daha akıllı” hale getirmek için dünyadaki teknolojileri takip ederken kendilerine 35 milyar dolarlık şehir Songdo’yu örnek alıyor.

EN AKILLI ŞEHİR

Sıfırdan bir şehir inşa etmek fırsatlar kadar zorulukları da beraberinde getiriyor. Güney Kore’nin meydan okuması denebilecek Songdo, Kore’nin kalanından çok daha akıllı bir şehir sunmayı vadediyor.

ŞEHİR SENSÖRLERLE DONATILMIŞ

Songdo, sıcaklık, enerji kullanımı ve trafik akışını izlemek için sensörlerle donatılmış durumda. Bu sensörler, kendi başlarına otobüs bittiğinde sizi uyarabiliyor veya yerel makamlara herhangi bir problem hakkında bilgi iletebiliyor.

TUVALET SULARI GERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Bu yeniliklerin çoğu, örneğin elektrikli otomobiller için şarj istasyonları veya ofislerdeki tuvalet suyunu geri dönüştüren sistemler gibi çevreci şekilde tasarlanmış.

ÇÖP KUTUSU YOK

Bu şehirde atık bertaraf etme sistemi de alışılagelmişin çok dışında. Şehirde çöp tenekeleri yok. Bunun yerine tüm ev atıkları doğrudan mutfaklardan tüneller vasıtasıyla geniş bir yer altı ağına iletilip oradan da atık işleme merkezlerine gönderiliyor. Gelecekte evler bu çöpleri yenilenebilir enerji üretmek için kullanacak ancak Songdo’daki yeniliklerin bir çoğu henüz tam olarak faal değil.

ARAÇ KULLANMAYA İHTİYAÇ YOK

Kent merkezi bir parkın etrafında planlanmış. 2002 yılında inşa edilmeye başlayan şehirde insanlar işe veya herhangi başka bir yere giderken araç kullanmak zorunda değiller. Şehir metro ve bisiklete öncelik vererek, araç kullanmaya ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmış.

METROYA 12 DAKİKA

Şehir bir bataklığın üstüne inşa edilmiş ve şehrin şu anda yarısında azı dolu durumda. Şehirde henüz 100 bin kişi yaşıyor ancak gün geçtikçe bu sayının artması bekleniyor. Şehirdeki tüm binalar metro duraklarına yaklaşık 12 dakikalık uzaklıkta olacak şekilde tasarlanmış.

ŞEHRİN YÜZDE 40’I YEŞİL ALAN

İş merkezlerinin olduğu bölgede konutlar konumlandırılmamış. 25 kilometrelik bir bisiklet yolunun yer aldığı Songdo’nun yüzde 40’ından fazlası yeşil alanlara ayrılmış.

Seul’e 1 saat uzaklıktaki şehir, ortalamadan 3 kat daha temiz bir havaya sahip.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica