Bticino kalitesiyle sektöre yön veriyor

Bu haber 01 Nisan 2018 - 0:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1990 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Legrand, sektöre getirdiği rekabetçi anlayış ve kaliteli ürün yelpazesiyle içinde bulunduğu sektörün gelişiminde lokomotif olan firmalardan biri. Firmanın bünyesinde bulunan Bticino ve Bina Sistemleri Ürün Müdürü Müslüm Aydoğdu sorularımız yanıtlayarak firmasının faaliyetlerini hakkında önemli bilgiler verdi.

  1. Firmanızın sektördeki konumu ve Türkiye şubesi hakkında bilgi verir misiniz?

Legrand grubu; 1990 yılında Bufer Elektrik’ i satın alarak Türkiye elektrik pazarına giriş yaptı. Daha sonra 1992 yılında Gebze’ deki fabrikasını faaliyete geçirdi.  1989 yılında kurulan, Türkiye’nin 19” Rack kabinetler ve aksesuarları, Telekom saha kabinetleri (Dahili/harici ortam), Server ve Data Center Kabinetleri ve IT sektörüne yönelik geniş bir ürün çeşitliliğine sahip sektörün önde gelen firmalarından biri olan Estap markası da 2008 yılında Legrand Grubu bünyemize katıldı.

2010 yılında ise 36 yıllık deneyimiyle kesintisiz güç kaynakları başta olmak üzere GSM ve telekomünikasyon sektöründe kullanılan özel enerji doğrultucular, güneş enerji sistemleri, otomatik ve statik voltaj regülatörleri, IT Hastane Sistemleri ve daha birçok özel ihtiyaca çözüm vererek içinde bulunduğu pazarın lideri olan İnform Elektronik’ i satın aldı. Inform ve Estap 2015 yılında güçlerini Datakom sektörüne tam ve kapsamlı çözümler sunmak için birleştirmiştir.

Enerji verimliliği konusundaki tecrübesiyle Legrand Grubu, Türkiye’ deki faaliyetlerini İtalya’ da anahtar priz pazarında lider olan Grup markası BTicino, Estap, Inform ve Legrand markalarıyla sürdürmektedir. Legrand Grubu, sürdürülebilir bir büyüme hedefi için, elektrik ve dijital altyapı sistemlerindeki lider konumunu güçlendirip, yenilikçi çözümler sunarak pazarda öncü olmayı hedefliyor.

  1. Faaliyet alanlarınız ve sunduğunuz ürünlerin kalitesi biliniyor. Türkiye’deki pazarın sizin ürünlerinize olan bakışı ve ilgisi ne durumda?

Evet sizinde belirttiğiniz gibi Türkiye’de Legrand kaliteli ürün üreten firma olarak bilinmektedir. Birçok alanda özellikle mimarlar tarafından beğenilmekte ve Bticino anahtar priz gruplarımız konutlarda ve ticari yapılarda ilk tercih sırasındadır. Bunun yanında ofis çözümleri, kablo kanalları, yapısal kablolama, şalt malzemalari gibi bir çok alandaki ürünlerimizle müşterilerimize hizmet sunmaktayız. Ürünlerin kalitesinin yanı sıra tasarımlarıylada ön plana çıkması ve beğenilmesi ayrı bir mutluluk kaynağımızdır.

  1. Ev Otomasyonu ve İnterkom Sistemleri konusunda yürüttüğünüz çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Legrand Türkiye olarak ev otomasyon tarafında müşterinin talep ettiği isteklerin tamamını karşılayacak ürün portföyüne sahibiz. Yine Bticino anahtar priz serileriyle otomasyonu bütünleştirdiğimizde ortaya çok güzel bir uyum çıkmaktadır. Aydınlatmadan perdeye interkomdan güvenlik sistemlerine kadar birçok sistemde entegrasyon ve çözüm sunmaktayız. Bununla birlikte teknolojiyi takip eden dinamik bir yapımız bulunmaktadır. Son zamanlarda teknolojinin internete bağlı cihazlar tarafında gelişmesiyle IOT kavramı çok önem kazandı. Bizde ürün ailemize bir çok IOT ürünü dahil ettik ve grup içinde Eliot programını 2015’te duyurduk. İnternete doğrudan bağlanan interkom sistemi ve ev otomasyonuyla dünyanın neresinde olursanız olun çağrıları akıllı telefonlarınızdan alabilir ve aynı zamanda otomasyon sistemini yönetebilirsiniz.

Yine IOT ailesinde bulunan grup priz, termosotat ve zil butonları gibi doğrudan evdeki internet ağına bağlanabilen cihazlarımız da bu sene içinde sunulacaktır.

  1. Akıllı ev ve akıllı şehircilik konusunda Türkiye ne durumda ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Akıllı ev sistemlerinde Türkiye henüz istediğimiz noktalarda değil. Fakat her sene büyüyen bir pazardan bahsediyoruz. Özellikle aydınlatma tarafında LED teknolojisinin gelişmesiyle enerji tasarrufu gündeme geldi ve artık konut sahipleri enerji tasarrufu ile konforu birlikte almak istiyorlar. Bu noktada akıllı evler devreye girmektedir. Akıllı evler sadece otomasyon yönetimden çok oluşabilecek hertürlü duruma karşı karar alabilen ve senaryolarını ona göre düzenleyen teknolojileri de içermektedir. Örneğin otonom kazanımlara sahip akıllı yapılarda hava karardığında aydınlatmann açılması gün ışığı durumuna göre jaluzilerin konumlarının otomatik belirlenmesi yağmur veya olası fırtınada panjurların ve tentelerin kapatılması gibi birçok işlem otomatik yapılmalıdır. Bunun yanında günlük yaptığımız sıradan olayları takip edip ona göre kendini güncelleyen bir sistemin olması yani yapay zekanın içinde olacağı bir yapı sistemi kurulmalıdır akıllı evlerde.

Akıllı şehirlerde de durum farksız. Son yıllarda enerji üretimleri artmaktadır. Artık nerdeyse her noktada kendi enerjisini üreten yerleşim alanlarının görmekteyiz. Bu akıllı şehirlerin gelişmsine ve yaygınlaşmasına en iyi örneklerden biri. Çünkü o bölgedeki enerji üretimini dengeli dağıtmak aynı zamanda bölgenin tüm enerjisini karşılayabilmek ve bunun yönetimini yapabilmek akıllı şehirlerin kurulması için ilk adımlardan birisi. Daha sonra üzerine birçok teknoloji ilave edilebilir. Örneğin sokak ve caddelerde kimsenin olmadığı  durumlarda aydınlatmanın kapatılması veya tersinin sağlanması gibi..

Fakat bu gelişim için hızla artması devlet tarafından oluşturulacak bazı mevzuatların hızlı çözülmesi gerekiyor.

  1. 2017 yılı sizin için nasıl geçti ve 2018 yılından beklentileriniz nelerdir?

Bildiğiniz gibi 2017 yılı tüm firmalar için zorlu bir yıldı. Bizim içinde zor geçen bir yıl oldu fakat bununla birlikte şirket içinde daha çok kenetlendiğimiz bir yıl oldu da diyebiliriz. Bu kapsamda 2017 yılı bizim için başarılı bir yıl oldu.  Planlı yaklaşımımızla ve ürün portföyümüzün zenginliği yılı iyi geçirmemizin en önemli nedenlerinden biri. 2018 yılı da zor bir yıl olabilir ancak biz Legrand olarak 2018 yılında 2017’ye göre 30% büyüme hedefliyoruz.

AKILLI BİNAM DERGİSİ – MART-NİSAN 2018 SAYISI – CENGİZ TEPEBAŞ

Yandex.Metrica