Bosmer Ar-Ge ile büyüyor

Bu haber 24 Mayıs 2018 - 16:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bosmer, 8 yılı aşkın süredir otomasyon sektöründe hizmet veren KNX üzerine uzmanlaşmış bir firma. Proje şirketinin yanı sıra KNX Training olması sebebi ile KNX üzerine de eğitim vermekte.

Akıllı bina otomasyon sistemlerinde en yeni teknoloji ile hizmet verdiklerini söyleyen Bosmer Genel Müdürü Mert Ünlüönen, sorularımızı yanıtladı.

  1. Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bosmer 2009 yılında kurulmuştur ve İzmir’de faaliyet gösteren ilk KNX firmalarındandır. Firmamız, 2012 yılından itibaren sektörde lider ve uluslararası bir firmanın KNX bina otomasyon ürünleri Ege bölge distribütörlüğünü almış ve kamu binalarından özel binalara kadar onlarca projeyi başarıyla tamamlamıştır. Aynı zamanda BOSMER olarak 2014 yılında İzmir’de ilk KNX eğitim merkezini kurduk ve sektörde görev alacak olan yerli /yabancı birçok sertifikalı KNX uygulayıcısı yetiştirdik. 2016 yılından itibaren BOSMER olarak sektörde edinmiş olduğumuz tecrübeler ve gelen müşteri talepleri doğrultusunda farklı bir alana yöneldik ve yerli otomasyon ürünleri üretmek üzere Ar-Ge çalışmalarını başlattık.

  1. Sunduğunuz ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Temelde şu anda KNX otomasyon ürünlerini üretiyor ve projelerle hayata geçiriyoruz. Aydınlatma, Perde-panjur kontrolü, HVAC uygulamalarında kullanabileceğimiz cihazlarımız var. Bosmer olarak Ar-Ge ve üretim çalışmalarına oldukça hız vermiş durumdayız. Yani ürün çeşitliliğimizi hızla arttırmaya odaklandığımızı söyleyebilirim. Sektörün ihtiyaçları ve müşteri istekleri doğrultusunda her türlü projede çözüm üretebilir durumdayız.

3.Firmanızın akıllı binalar için sunduğu hizmetler nelerdir?

Akıllı bina sistemleri ile kullanıcıya tasarruf, konfor ve güvenliği bir arada sunuyoruz. Teknolojiyi istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda gündelik yaşama uyarlıyoruz. Birçok sistemi bir araya getirip sistemlerin koordineli olarak haberleşmelerini ve tepki vermelerini ‘’senaryolar’’ aracılığı ile sağlayabiliyoruz. Aydınlatma, perde-panjur kontrolü, güvenlik sistemi, ısıtma, havalandırma, enerji yönetimiyle birlikte ses sistemleri gibi ev ve bina kontrolü uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

  1. Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

2009 yılından itibaren sektörün içindeyiz. Sektörü ve teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Müşteri taleplerine uygun doğru ürün ve hizmeti sağlamaya çalışarak gerekirse onlara farklı seçenekler de sunuyoruz. Kullanıcı eğitimimizi verip sonrasında da karşılaşılan her türlü sorunda müşterilerimizin yanında oluyoruz. Aynı zamanda KNX Eğitim Merkezi olup bu konuda temel ya da ileri düzeyde eğitim vermemiz sektöre yeni girmiş ya da alanında uzmanlaşmak isteyen kişilere büyük bir fırsat sunuyor, sektöre olan profesyonel bakışımızı gösterip, müşterilerimizin bize olan güvenini de arttırıyor. Bu avantajların başında firmaya ulaşım kolaylığı ve servis desteğimiz, daha düşük ürün maliyeti ve ürün çeşitliliği gelmektedir. Talepler doğrultusunda müşteri ihtiyacına uygun özel ürünler de tasarlayıp kısa zamanda hayata geçirebiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizin uluslararası bir standart olan KNX uyumlu olması kullanıcının sistem kurarken oldukça özgür davranmasını sağlıyor. Sistem bileşenlerini farklı markaları bir araya getirerek kurabilmesi hem maliyet, hem estetik tercihlerde avantaj sağlıyor.

  1. Ülkemizde son dönemde önemli bir ivme kazanan akıllı şehirler ve akıllı binalar konusunda ne düşünüyorsunuz, sizce yeteri kadar önem veriliyor mu ve kullanım konusunda ne kadar başarılıyız?

Akıllı bina uygulamaları günümüzde hızla kullanım alanları artarak gelişen inşaat sektörü ile birlikte ilerlemektedir. Bu sistemler enerjinin verimli kullanılmasının yanında takip edilebilir ve yönetilebilir olmasını da sağlıyor. Ülkemizde bunun önemi yeni yeni kavranmaya başladı ne yazık ki. Bina otomasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus projenin ihtiyacına ve özelliğine göre seçilip uygulanmış olmasıdır. Fakat hala buna sadece binanın fiyatını arttıran lüks bir seçim gözüyle bakılması bizleri biraz üzüyor doğrusu. Unutmayalım ki gelecek odaklı akıllı şehirler oluşturmak için teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmak gereklidir.

  1. Her alanda olduğu gibi bu sektöründe eğitim konusunda bazı sıkıntıları var. Siz bu konuda hangi eksiklikleri gideriyorsunuz ve verdiğiniz eğitimlere karşı firmaların yaklaşımı nasıl?

Gelişen bu pazarın en büyük eksikliği Türkiye’de alanında uzman kalifiye personelin yeteri sayıda yetişmemiş olmamasıdır. Otomasyon sektörü, sahip olduğu ileri teknoloji ile enerji verimliliğini destekleyen bir alt yapıya sahip olsa da, bu kaynakların entegrasyon sürecinde teknik personelin yaptığı hataların sonuçları daha büyük maliyetlere yol açmakta ve kullanıcıların bu sektöre ön yargılı bakmasına neden olmaktadır. Biz sertifikalı bir KNX eğitim merkezi olarak dönem dönem üniversitelerde de verdiğimiz seminerlerle bu sektöre adım atacak olan öğrencilerin tüm sorularını yanıtlayıp sektör konusunda bilinçlenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. KNX eğitimlerine yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da katılım istekleri oluyor. Sektörde bu işi yapmakta olup eğitimini almamış ya da bilgisini ileri seviyeye taşımak isteyenlere tüm dünyada geçerliliği olan sertifikalı eğitimler iyi bir seçenek olarak görülüyor.

Artık sektörde sadece projelendirmenin yanı sıra üretici olarak da müşteri memnuniyetini sağlamak için üretim çalışmalarına hız veren Bosmer, Yakında ürünlerini daha da çeşitlendirerek yerli bir üretici olarak yurt içi ve yurt dışında sağlam temellerle adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica