Bosmer Ar-Ge ile büyüyor

AKILLI BİNA, RÖPORTAJ

Aypro’dan Siri ile kontrol edilen akıllı ev

Bu haber 09 Mart 2017 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Günümüz  Akıllı Ev ve Bina Otomasyon Sistemleri  teknolojileri, yeni başlayan projelerde kablolu veya kablosuz olarak ve hali hazırda oturulan konutlarda da kablosuz özellikli cihaz kurulumları ile kullanılmaya devam etmektedir. Bu sayede kullanıcılar, konforlu bir hayat, güvenli bir yaşam, tasarruflu bir konut yönetimi ve kendilerine ailelerine ayıracak daha fazla zamanı reel olarak hayatlarına uyarlamaktadırlar.

Tam da bu noktada Akıllı Evlerin kontrol ettiği argümanlar arasında yer alan aydın latmalar, perdeler, iklimlendirme sistemleri, Kapı kontrolü, Merkezi süpürgeler, su, kombi, TV, Receiver, Ses Sistemi gibi multimedya  cihazları… Kısacası elektrikle çalışan ve iki kabloyu birbirine değdirdiğimizde  çalışabilen her türlü  elektronik  cihazı akıllı ev sistemi kapsamında kontrol edebiliyoruz.

Bu kontroller daha çok daire girişlerinde konumlandırılan kontrol paneli, telefonlar, tabletler, kumandalar gibi arayüz elemanları ile kontrol edilmektedir. Son olarak geldiğimiz noktada ise tüm bu kontrollerin  telefona, tablete hiçbir fiziki temas olmadan tamamıyla kullanıcıya özel ‘SESLİ KOMUT  SİSTEMİ’ ile evimize hükmetmek geliyor. Dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilen sesli kontrol uygulaması yine %100 Türk sermayesi ile 2004’de temelleri atılan ve sektöre yön verici yenilikleri ile kullanıcılara daha konforlu, erişimi kolay ve eğlenceli bir akıllı ev sistemi kontrol otomasyonu uygulaması getiren Aypro Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri tarafından hayata geçiriliyor.

Bu sayede AppStore’dan veya GooglePlay’den, telefonunuza veya  tabletinize indireceğiniz ‘ VOICE CONTROL’ yazılımı ile akıllı evinizi hiçbir tuşa basmadan veya telefonunuzu elinize almadan sadece sesli komutlarınızla evinizi kontrol etmenin farkındalığını yaşayabilirsiniz. Gerek tekil  kontrolleri gerekse senaryoları dilediğiniz gibi, dilediğiniz sesli komutlarla yönetmenin konforunu yaşayabilirsiniz. Verilen komutlar bir cümle içerisinde de  geçebilir. Örn: ‘Hey Siri! Hava çok sıcak oldu. Klimayı açar mısın’ veya sadece’ Klima’dediğinizde klimanız istediğiniz derecede çalışmaya  başlayacaktır. Veya ‘ Hey Siri! Hava karardı’ demeniz ile aydınlatmalarınızın açılması an meselesi. Bu komutları Akıllı Ev dahilinde kontrol edilen tüm argümanlara uyarlamak veya senaryolaştırmak, hiçbir teknik hizmete gerek kalmadan son kullanıcılar tarafından hayata geçirilebiliyor.

Vedat Okan Yıldız – Elektronik ve Haberleşme Mühendisi

Aypro Bessere Technologie

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica