Aynı anda 10 farklı ilde 14 farklı proje

Bu haber 15 Haziran 2017 - 17:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kurulduğu günden bu yana 175 MW gücünde Anahtar Teslimi Güneş Enerjisi Santrali projesine imza atarak sektöre liderlik eden Tekno Ray Solar; Aydın, Niğde, Adana ve Konya başta olmak üzere 10 farklı ilde ve 14 farklı projede eş zamanlı olarak saha kurulumları gerçekleştiriyor. Projeler kapsamında toplamda 400’ü aşkın istihdam hacmi yaratan Tekno Ray Solar’ın saha operasyon ekibinde,  26 mühendis aktif olarak görev alıyor.

Güneş enerjisi santrali kurulum operasyonlarında Türkiye’nin en tecrübeli ve konusunda uzman saha ekibine sahip olan Tekno Ray Solar,  10 farklı ilde ve toplamda 98 MW’lık zorlu 14 farklı projede eş zamanlı olarak hizmet veriyor. Proje kurulumlarının devam ettiği Konya, Sivas, Tokat, Elazığ, Nevşehir, Kütahya, Niğde, Adana ve Aydın şantiyelerinde, 400’ü aşkın istihdam hacminin yanı sıra 26 mühendis ve 17 kişilik teknik hizmet ekibi de aktif olarak yer alıyor.

Saha projesinin ilk aşamasında alanın belirlenmesi, aplikasyon krokisinin oluşturulması, zemin düzenleme çalışmalarının yapılması , mobilizasyon çalışmaları,  çevre aydınlatmaları, topraklama ve son olarak da zemin yapısına bağlı olarak ayak noktalarının belirlenmesi gibi işlemler hayata geçiriliyor. Bu işlemlerin ardından saha kurulumunun ikinci aşamasında gerçekleştirilen   ve Tekno Ray Solar tarafından özel olarak projelendirilen kablolama sistemi ( koruge boruları döşeme ) sahaya uygulanıyor. Kurulan menhol sistemi sayesinde  olası bir kablo arızası durumunda birebir arızalı olan noktaya müdahale edilebiliyor ve  herhangi bir toprak kazısı olmadan direkt olarak menhol içinden kablo değişimi sağlanıyor  ve bu sayede arıza çok kısa sürede giderilebiliyor.

Deneyimli operasyon ekibinin kontrolünde konstrüksiyon ve panel montajı , elektrifikasyon bağlantıları ,inverterlerin montajı , enerji nakil hattı projesinin hayata geçirilmesi ve  kablolama işlemleri eş zamanlı olarak uygulanıyor.  Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli testler yapılarak santral devreye alınıyor. GES santralinin en önemli özelliklerinden biri olan sisteme anında müdahale ve her an her noktanın izlenebildiği Scada Uzaktan İzleme Sisteminin kontrolleri de yapılıyor. Akabinde kurulan  güvenlik sistemi sayesinde ise güneş enerjisi santrali  360 derece olarak 7/24 izlenebiliyor.

Tekno Ray Solar’ın kendi bünyesinde yer alan tasarım ve saha operasyon ekibinin bir arada çalışması, anlık değişiklikler yapmaya olanak sağlarken, güneş enerjisi santrallerine maliyet ve zaman anlamında büyük fayda sağlıyor.

Yurt içi ve yurt dışında birbirinden farklı teorik ve uygulamalı eğitimler alan Tekno Ray Solar saha operasyon ekibi, 920 MW global proje referansına sahip olan Enerray  ile ortak çalışarak bir çok operasyon tecrübesinden faydalanabiliyor.

40 Derece Eğimli Sahaya Özel Erozyon Kontrol Sistemi Uygulaması

Tekno Ray Solar  saha operasyon ekibi tarafından Aydın’da kurulumu devam eden ve  toplamda 10,8  MW kurulu güce sahip olması planlanan Aydın Güneş Enerjisi Santrali, 40 derece eğimli bir arazi üzerinde yer alıyor. Konstrüksiyon yapısının olumsuz doğa koşullarına karşın sağlam kalabilmesi için projede, Tekno Maccaferri firmasına ait erozyon kontrol örtüsü (MacMat) kullanılıyor. Türkiye’de böylesine zorlu bir sahada GES kurulumu yapma konusunda bir ilki gerçekleştiren TEKNO RAY SOLAR,  bir çok farklı ve zorlu projenin kurulumuna devam etmeyi planlıyor.

AKILLI BİNAM

Yandex.Metrica